Мінеральні води України

Води  підземні мінеральні – це природні підземні води, що характеризуються певним і стабільним фізико-хімічним складом, вмістом біологічно активних компонентів та сполук відповідно до кондицій, установлених для кожного родовища, які використовують без додаткового обробляння, яке може вплинути на хімічний склад та мікробіологічні властивості.

Мінеральні підземні води за призначенням поділяють на лікувальні, лікувально-столові і природно-столові.

Україна володіє унікальним гідромінеральним потенціалом. Окрім мінеральних вод природно-столових, які по суті є питною водою доброї якості, у нашій державі розповсюджені лікувальні і лікувально-столові мінеральні води 15 типів із специфічними компонентами та властивостями і 4 типи – без специфічних компонентів і властивостей.

За лікувальними властивостями найбільшу цінність мають води із специфічними компонентами та властивостями.

Унікальні родовища  мінеральних підземних вод розташовані в Закарпатській, Львівській, Хмельницькій, Тернопільській та Донецькій областях.  Розмаїття мінеральних вод України вражає. В нашій країні розміщено 28 родовищ вуглекислих вод, 30 родовищ радонових вод, 20 родовищ з підвищеним вмістом органічних речовин (типу Нафтусі), 23 родовища бромних вод, 12 родовищ сульфідних вод тощо.

В Україні експлуатаційні запаси мінеральних вод розвідані по 329 ділянках у межах 253 родовищ.

Загальна сума експлуатаційних запасів мінеральних вод становить майже 97000, 00  м3/добу, з них мінеральні лікувальні та лікувально-столові підземні води розвідані на 172 родовищах із загальною кількістю запасів майже 71 000 м3/добу.

Нині середньодобовий видобуток за рік по Україні становить менше 10% від затверджених запасів.

Однак слід зауважити, що водночас, через порушення умов формування родовищ мінеральних вод внаслідок техногенного втручання на низці родовищ спостерігаються негативні процеси виснаження і забруднення водоносних горизонтів, втрати унікальних властивостей мінеральних вод у процесі експлуатації родовищ. Це передовсім стосується унікальних родовищ вуглекислих мінеральних вод Закарпаття.

Загалом в Україні існують всі передумови для суттєвого нарощування гідромінеральної бази і збільшення видобування мінеральних вод, яке  не лише сприятиме оздоровленню народу України, розвитку популярного нині внутрішнього туризму, а й може значно підвищити інвестиційну та туристичну привабливість нашої держави на міжнародному ринку.