Нітрати в підземних водах
Сільськогосподарська діяльність є одним з найважливіших негативних чинників впливу на якість підземних вод, особливо це стосується практично незахищених від забруднення перших від поверхні – ґрунтових вод.
Значна частина сполук азоту, внесених з добривами, не засвоюється рослинами, виноситься з ґрунту дощовою або поливною і потрапляє в підземні води. В результаті у сільськогосподарських районах концентрація цих речовин у водах перших від поверхні горизонтів постійно збільшується.
Актуальність цих проблем для європейських країн обумовила прийняття Директиви Ради 91/676/ЄС від 12 грудня 1991 р. про захист вод від забруднення, спричиненого нітратами з сільськогосподарських джерел (Нітратна директива). Території цілої низки держав були проголошені уразливими до нітратного забруднення.
В Україні, де 70% території – це сільськогосподарські угіддя, питання забруднення підземних вод нітратами стоїть особливо гостро. У межах агроландщафтів воно має суцільний характер. Найвищі показники вмісту нітратів характерні для маловодних південних регіонів, але навіть у північній частині території України у воді абсолютної більшості колодязів вміст нітратів перевищує нормативний показник – 50 мг/дм3.
З аномально високим нітратним забрудненням пов’язані прояви водно-нітратної метгемоглобінемії, симптомами якої є головний біль, запаморочення, задишка, нудота та посиніння шкіри. Ця хвороба частіше спостерігається у людей, які проживають у сільській місцевості і споживають колодязну воду, але особливо небезпечним є для дітей віком до 3 років. На жаль, досі трапляються випадки дитячої смертності через блокування дихальних центрів унаслідок водно-нітратної метгемоглобінемії. Так, у квітні 2018 року в Глухівському районі Чернігівської області був зафіксований летальний випадок, коли 4-місячна дитина, якій готували суміші на основі води з колодязя, померла від отруєння нітратами. Вміст нітратів у воді становив 800 мг/ дм3!
Заради справедливості слід зауважити, що такий надвисокий вміст нітратів у воді має точковий характер і спричинений більше забрудненням водозабірної споруди, ніж водоносного горизонту. Як правило, подібні випадки є наслідком недотримання гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів.
Загалом якісний стан ґрунтових вод в Україні обумовлює потребу відновлення його моніторингу і вжиття заходів щодо переведення населення на водопостачання з більш захищених напірних водоносних горизонтів.