Історія освоєння мінеральних вод
Мінеральні підземні води здавна використовуються для лікування. Про це ми дізнаємося з народних легенд, священних книг, трактатів стародавніх учених. У 13 епічних поемах Гомера згадується використання мінеральних вод у стародавній Греції. Гіппократ (460—377 до н.е.) розробив методику використання мінеральних вод. Стародавні римляни будували купальні, терми (лазні) на мінеральних водах Риму, Помпеї та інших міст. Давньоримський письменник і вчений Пліній Старший (I ст. н.е.) розробив класифікацію мінеральних джерел і методику їхнього застосування. У Х сторіччі вийшов у світ трактат таджицького вченого Авіцени «Канон лікарської науки», великий розділ в якому присвячено водолікуванню. В XIII—XVI століттях значних успіхів у лікуванні мінеральними водами досягла тибетська медицина.
На території України перші відомості про використання підземних мінеральних лікувальних вод відносяться до періоду Боспорського царства в Криму, дві тисячі років тому. Тут збереглися руїни колодязя поряд із залишками храму Ескулапа – давньогрецького бога лікування.
Є відомості про те, що мінеральні джерела на Закарпатті були відомі вже у XVI столітті. В нотатках послів Івана Грозного, що поверталися з Цареграда до Москви, зазначалося, що «багато людей приходять хворими та усякими недугами заполонені і лягають у ті води, і усім приходящим буває зцілення».
Перша згадка в літературі про цілющі лікувальні властивості мінеральних вод Трускавця належить до 1578 р., їх уперше описав королівський лікар Войцех Огко.
Широке використання мінеральних лікувальних вод в Україні, як і в інших країнах, розпочалося у XIX столітті. Відкриття глибоких підземних вод в районі Трускавця відноситься до 1820 р., а першу водолікарню було збудовано у 1827 р. Хімічні дослідження мінеральної води «Нафтуся» зробив львівський аптекар Теодор Торосевич.
Цікавою є історія відкриття миргородської мінеральної води. У 1912 році тут була пробурена свердловина для питного водопостачання, яка дала солонувату воду з неприємним запахом. Спочатку свердловину хотіли засипати, згодом вирішили використовувати воду для пожежного двору і лазні. Через певний час люди, що користувалися водою, помітили її цілющі властивості. Дослідження води показали, що вона близька за складом до мінеральних вод відомого європейського курорту Баден-Баден. У Миргороді виник популярний курорт, відомий в Україні та за її межами.
На теперішній час в Україні розвідані родовища мінеральних вод майже всіх відомих у світі типів, що дозволяє успішно застосовувати їх як внутрішньо, так і зовнішньо при лікуванні найширшого спектру захворювань.