176105172 227371392501005 7110572995309661056 n

Одним з від­но­сно нових напря­мів гео­ло­гі­чних дослі­джень є вияв­ле­н­ня, вивче­н­ня і збе­ре­же­н­ня гео­ло­гі­чних пам’яток при­ро­ди. Згі­дно з зако­ном «Про при­ро­дно-запо­від­ний фонд Укра­ї­ни», пам’я­тка­ми при­ро­ди вва­жа­ю­ться окре­мі уні­каль­ні при­ро­дні утво­ре­н­ня, що мають осо­бли­ве при­ро­до­охо­рон­не, нау­ко­ве, есте­ти­чне, пізна­валь­не і куль­тур­не зна­че­н­ня.
Гео­ло­гі­чні пам’ятки – це уні­каль­ні об’єкти при­ро­дно­го похо­дже­н­ня, що най­більш пов­но і нао­чно для даної місце­во­сті хара­кте­ри­зу­ють пере­біг гео­ло­гі­чних про­це­сів та їхні резуль­та­ти, мають нау­ко­ву цін­ність і досту­пні для без­по­се­ре­дньо­го спо­сте­ре­же­н­ня і дослі­дже­н­ня.
Тери­то­рія Київ­ської обла­сті не над­то бага­та на гео­ло­гі­чні пам’ятки, але і тут є свої гео­ло­гі­чні атра­кції.

На Київ­щи­ні роз­мі­ще­ні 8 гео­ло­гі­чних пам’яток, усі вони місце­во­го зна­че­н­ня, і нале­жать до стра­ти­гра­фі­чно­го та петро­гра­фі­чно­го типів.

До пам’яток стра­ти­гра­фі­чно­го типу нале­жать пам’ятки, які від­зна­ча­ю­ться пов­ни­ми і типо­ви­ми гео­ло­гі­чни­ми роз­рі­за­ми, що хара­кте­ри­зу­ють оса­до­ві від­кла­ди того чи іншо­го гео­ло­гі­чно­го віку. Такі пам’ятки роз­мі­ще­ні у пів­ні­чній і цен­траль­ній части­ні обла­сті. До них нале­жать:

  • Біло­го­род­ський горб – роз­та­шо­ва­ний біля с. Біло­го­род­ка Киє­во-Свя­то­шин­сько­го райо­ну;
  • Ново-Петрів­ський гео­ло­гі­чний роз­різ — на пра­во­му кру­то­му бере­зі Київ­сько­го водо­схо­ви­ща у Виш­го­род­сько­му райо­ні;
  • Від­сло­не­н­ня у с. Ста­рі Петрів­ці у Виш­го­род­сько­му райо­ні;
  • Від­сло­не­н­ня у с. Пиро­гів;
  • Опор­ний роз­різ від­кла­дів у с. Кре­ни­чі в Обу­хів­сько­му райо­ні.

Ці пам’ятки мають важли­ве нау­ко­ве зна­че­н­ня, вони пов­но і нао­чно демон­стру­ють гео­ло­гі­чну істо­рію в кай­но­зой­ську еру (від палео­ге­но­во­го до четвер­тин­но­го віку).

Деякі з них, зокре­ма у сс. Нові і Ста­рі Петрів­ці у Виш­го­род­сько­му райо­ні ще й над­зви­чай­но мальов­ни­чі.
У пів­ден­ній части­ні обла­сті, що лежить в межах Укра­їн­сько­го щита, роз­мі­ще­ні гео­ло­гі­чні пам’ятки петро­гра­фі­чно­го типу. Тут можна спо­сте­рі­га­ти най­дав­ні­ші кри­ста­лі­чні поро­ди:

  • Від­сло­не­н­ня гра­ні­тів уман­сько­го ком­пле­ксу біля с. Чми­рів­ка в Біло­цер­ків­сько­му райо­ні;
  • Від­сло­не­н­ня богу­слав­ських гра­ні­тів у м.Богуслав;
  • Кар’єр у с. Щер­ба­ки Біло­цер­ків­сько­го райо­ну, де від­сло­ню­ю­ться пла­гі­о­гра­ні­ти та мігма­ти­ти зве­ни­го­род­сько­го ком­пле­ксу.

Ці об’єкти також, окрім важли­во­го нау­ко­во­го зна­че­н­ня, мають вели­ку есте­ти­чну цін­ність.
Крім того, на тери­то­рії Київ­ської обла­сті зна­хо­ди­ться також 3 пам’ятки при­ро­ди гідро­ло­гі­чно­го типу, де можна спо­сте­рі­га­ти вихо­ди на поверх­ню під­зем­них вод. Це:

  • ста­ро­дав­ні дже­ре­ла Дзвін­ко­ва кри­ни­ця (нові Петрів­ці, Виш­го­род­ський район),
  • Кошів­ські дже­ре­ла (Теті­їв­ський район)
  • Кри­ни­ця Свя­то­го Геор­гія (Пере­я­слав-Хмель­ни­цький район).

Отже, на тери­то­рії Київ­ської обла­сті є низ­ка ціка­вих гео­ло­гі­чних об’єктів. Такі об’єкти слід вклю­ча­ти до скла­ду екс­кур­сій­них про­грам, мар­шру­тів вихі­дно­го дня; всі­ля­ко попу­ля­ри­зу­ва­ти їх, спри­я­ти їхньо­му збе­ре­жен­ню. Осо­бли­во це акту­аль­но нині, коли інтен­сив­но роз­ви­ва­є­ться вну­трі­шній туризм.

Інсти­тут Гео­ло­гії — це висо­ка ква­лі­фі­ка­ція як в гео­ло­гії, гідро­гео­ло­гії, гео­хі­мії, гео­фі­зи­ці так і в інших при­ро­дни­чих нау­ках. Також ми ком­пле­ксно вирі­шу­є­мо пита­н­ня надро­ко­ри­сту­ва­чів. У разі заці­кав­ле­но­сті з пере­лі­ком послуг озна­йом­тесь будь ласка нати­сніть сюди.