Геологічні пам’ятки природи Київщини

Одним з відносно нових напрямів геологічних досліджень є виявлення, вивчення і збереження геологічних пам’яток природи. Згідно з законом «Про природно-заповідний фонд України», пам’ятками природи вважаються окремі унікальні природні утворення, що мають особливе природоохоронне, наукове, естетичне, пізнавальне і культурне значення.
Геологічні пам’ятки – це унікальні об’єкти природного походження, що найбільш повно і наочно для даної місцевості характеризують перебіг геологічних процесів та їхні результати, мають наукову цінність і доступні для безпосереднього спостереження і дослідження.
Територія Київської області не надто багата на геологічні пам’ятки, але і тут є свої геологічні атракції.

На Київщині розміщені 8 геологічних пам’яток, усі вони місцевого значення, і належать до стратиграфічного та петрографічного типів.

До пам’яток стратиграфічного типу належать пам’ятки, які відзначаються повними і типовими геологічними розрізами, що характеризують осадові відклади того чи іншого геологічного віку. Такі пам’ятки розміщені у північній і центральній частині області. До них належать:

 • Білогородський горб – розташований біля с. Білогородка Києво-Святошинського району;
 • Ново-Петрівський геологічний розріз – на правому крутому березі Київського водосховища у Вишгородському районі;
 • Відслонення у с. Старі Петрівці у Вишгородському районі;
 • Відслонення у с. Пирогів;
 • Опорний розріз відкладів у с. Креничі в Обухівському районі.

Ці пам’ятки мають важливе наукове значення, вони повно і наочно демонструють геологічну історію в кайнозойську еру (від палеогенового до четвертинного віку).

Деякі з них, зокрема у сс. Нові і Старі Петрівці у Вишгородському районі ще й надзвичайно мальовничі.
У південній частині області, що лежить в межах Українського щита, розміщені геологічні пам’ятки петрографічного типу. Тут можна спостерігати найдавніші кристалічні породи:

 • Відслонення гранітів уманського комплексу біля с. Чмирівка в Білоцерківському районі;
 • Відслонення богуславських гранітів у м.Богуслав;
 • Кар’єр у с. Щербаки Білоцерківського району, де відслонюються плагіограніти та мігматити звенигородського комплексу.

Ці об’єкти також, окрім важливого наукового значення, мають велику естетичну цінність.
Крім того, на території Київської області знаходиться також 3 пам’ятки природи гідрологічного типу, де можна спостерігати виходи на поверхню підземних вод. Це:

 • стародавні джерела Дзвінкова криниця (нові Петрівці, Вишгородський район),
 • Кошівські джерела (Тетіївський район)
 • Криниця Святого Георгія (Переяслав-Хмельницький район).

Отже, на території Київської області є низка цікавих геологічних об’єктів. Такі об’єкти слід включати до складу екскурсійних програм, маршрутів вихідного дня; всіляко популяризувати їх, сприяти їхньому збереженню. Особливо це актуально нині, коли інтенсивно розвивається внутрішній туризм.

Інститут Геології – це висока кваліфікація як в геології, гідрогеології, геохімії, геофізиці так і в інших природничих науках. Також ми комплексно вирішуємо питання надрокористувачів. У разі зацікавленості з переліком послуг ознайомтесь будь-ласка натисніть