копалини Київської області scaled

Кори­сні копа­ли­ни Київ­ської обла­сті

Київ­ська область, роз­та­шо­ва­на в цен­траль­ній части­ні Укра­ї­ни, бага­та на різно­ма­ні­тні кори­сні копа­ли­ни, які мають вели­ке зна­че­н­ня для роз­ви­тку регіо­ну та всі­єї кра­ї­ни. Ці ресур­си забез­пе­чу­ють необ­хі­дність в енер­ге­ти­ці, буді­вель­ній сфе­рі, про­ми­сло­во­сті та інших галу­зях еко­но­мі­ки.

Тери­то­рія Київ­ської обла­сті роз­мі­ще­на в межах двох вели­ких гео­ло­гі­чних стру­ктур­них оди­ниць: Дні­пров­сько-Доне­цької запа­ди­ни та Укра­їн­сько­го щита і його схи­лів. Біль­ша части­на тери­то­рії обла­сті роз­та­шо­ва­на в межах пів­ні­чно-схі­дно­го схи­лу Укра­їн­сько­го щита і Дні­пров­сько-Доне­цької запа­ди­ни, де докем­брій­ські кри­ста­лі­чні поро­ди пере­кри­ті поту­жною тов­щею палео­зой­ських, мезо­зой­ських і кай­но­зой­ських оса­до­вих порід. Зна­чно мен­шу її части­ну, пів­ден­но-захі­дну, займає Укра­їн­ський щит. Для схі­дно­го схи­лу Укра­їн­сько­го щита хара­ктер­не негли­бо­ке заля­га­н­ня кри­ста­лі­чних порід і неве­ли­ка поту­жність оса­до­вої тов­щі.

Згі­дно з Дер­жав­ним балан­сом запа­сів кори­сних копа­лин Укра­ї­ни, на тери­то­рії Київ­ської обла­сті облі­ко­ву­є­ться близь­ко 230 родо­вищ твер­дих кори­сних копа­лин та вияв­ле­но понад 200 про­я­вів. Родо­ви­ща та про­я­ви пред­став­ле­ні 20 вида­ми кори­сних копа­лин.

На 69% міне­раль­но-сиро­вин­на база Київ­ської обла­сті скла­да­є­ться з сиро­ви­ни для виро­бни­цтва буді­вель­них мате­рі­а­лів, близь­ко 13% — це палив­но-енер­ге­ти­чні кори­сні копа­ли­ни (зде­біль­шо­го торф), решта – це руди рід­кі­сних мета­лів, питні, техні­чні та міне­раль­ні води.

Най­біль­ше в Київ­ській обла­сті роз­ви­не­на сиро­вин­на база буді­вель­них мате­рі­а­лів — тут зна­хо­ди­ться біль­ше 180 родо­вищ і 55 про­я­вів кори­сних копа­лин, які засто­со­ву­ю­ться у будів­ни­цтві. Серед них:

marker 1 камінь обли­цю­валь­ний (1 родо­ви­ще, роз­ро­бля­є­ться),
marker 1 камінь буді­вель­ний, в тому числі гра­ніт (23 родо­ви­ща, з них 15 роз­ро­бля­ю­ться),
marker 1 сиро­ви­на керам­зи­то­ва (3 родо­ви­ща, не роз­ро­бля­ю­ться),
marker 1 піски буді­вель­ні (46 родо­вищ, з них 22 роз­ро­бля­ю­ться).
marker 1 піски скля­ні (3 родо­ви­щa, жодне не роз­ро­бля­є­ться).

Буді­вель­ні піски пов­ні­стю забез­пе­чу­ють потре­би Київ­щи­ни і виво­зя­ться у кіль­ка обла­стей Укра­ї­ни. Вони вико­ри­сто­ву­ю­ться для виро­бни­цтва силі­ка­тної цегли, сті­но­вих бло­ків, бето­ну тощо.

На тери­то­рії обла­сті роз­ві­да­но 111 родо­вищ цегель­но-чере­пи­чної сиро­ви­ни, з яких роз­ро­бля­є­ться лише тро­хи біль­ше 10%. З цієї сиро­ви­ни виро­бля­ють цеглу для забез­пе­че­н­ня потреб обла­сті. Стро­ка­ті гли­ни мають добрі кера­мі­чні вла­сти­во­сті і вико­ри­сто­ву­ю­ться для виро­бни­цтва чере­пи­ці, гон­чар­них виро­бів і кера­мі­чної пли­тки. Дер­жав­ним балан­сом запа­сів блі­ко­ву­ю­ться декіль­ка родо­вищ као­лі­ну — цін­ної гли­ни­стої поро­ди, яка вико­ри­сто­ву­є­ться у кера­мі­чній про­ми­сло­во­сті, виро­бни­цтві фарб та папе­ру. Као­лін має висо­ку біло­сні­жну кольо­ро­ву якість, що робить його попу­ляр­ним мате­рі­а­лом у виро­бни­цтві кера­мі­чних виро­бів та фарб.

Серед горю­чих кори­сних копа­лин відо­мі покла­ди тор­фу, кам’я­но­го та буро­го вугі­л­ля. На тери­то­рії Київ­ської обла­сті роз­ві­да­ні 27 родо­вищ тор­фу із загаль­ни­ми запа­са­ми близь­ко 107000 тис. тон, з них роз­ро­бля­є­ться лише 3. Зале­жно від пло­щі родо­вищ тор­фу, він вико­ри­сто­ву­є­ться як добри­во або як пали­во. Вугі­л­ля є одним з основ­них дже­рел енер­гії для еле­ктро­стан­цій, а також вико­ри­сто­ву­є­ться для виро­бни­цтва тепла. Вугіль­ні шахти в регіо­ні забез­пе­чу­ють робо­чі місця для місце­во­го насе­ле­н­ня та спри­я­ють еко­но­мі­чно­му роз­ви­тку обла­сті.

Відо­мі в обла­сті два родо­ви­ща сапро­пе­лю, одне з яких роз­ро­бля­є­ться. Сапро­пель є цін­ним при­ро­дним ресур­сом орга­ні­чної сиро­ви­ни для суча­сно­го і пер­спе­ктив­но­го вико­ри­ста­н­ня в бага­тьох галу­зях наро­дно­го госпо­дар­ства, зокре­ма в сіль­сько­го­спо­дар­сько­му виро­бни­цтві для різно­ма­ні­тних добрив, віта­мін­но-міне­раль­них під­го­ді­вель, у меди­ци­ні і в яко­сті хімі­чної сиро­ви­ни.

Київ­ська область бага­та на родо­ви­ща вапня­ку, який вико­ри­сто­ву­є­ться у буді­вель­ній сфе­рі, виро­бни­цтві цемен­ту, скла, добрив та інших про­ми­сло­вих про­ду­ктів. Вапняк є важли­вим мате­рі­а­лом для будів­ни­цтва та інфра­стру­ктур­них про­е­ктів, спри­яє роз­ви­тку буді­вель­ної галу­зі і забез­пе­чує робо­чі місця для місце­во­го насе­ле­н­ня.

Крім родо­вищ, на тери­то­рії Київ­ської обла­сті вияв­ле­но понад 200 про­я­вів твер­дих кори­сних копа­лин, які пред­став­ле­ні 15 вида­ми — фосфо­ри­ти, рід­кі­сні мета­ли, бур­штин і навіть алма­зи. Через недо­ста­тню вивче­ність або еко­но­мі­чну недо­ціль­ність про­я­ви не роз­ро­бля­ю­ться.

Таким чином, Київ­ська область має пер­спе­кти­ви наро­щу­ва­н­ня міне­раль­но-сиро­вин­ної бази і можли­во­сті для забез­пе­че­н­ня потреб еко­но­мі­ки за раху­нок вла­сної міне­раль­ної сиро­ви­ни. Інсти­тут Гео­ло­гії — це висо­ка ква­лі­фі­ка­ція як в гео­ло­гії, гідро­гео­ло­гії, гео­хі­мії, гео­фі­зи­ці так і в інших при­ро­дни­чих нау­ках. Також ми ком­пле­ксно вирі­шу­є­мо пита­н­ня надро­ко­ри­сту­ва­чів.

У разі заці­кав­ле­но­сті, ми зна­йде­мо ділян­ку надр для видо­бу­тку обра­ної кори­сної копа­ли­ни в Київ­ській обла­сті та по всій Укра­ї­ні. Допо­мо­же­мо з оформ­ле­н­ням спе­ці­аль­но­го дозво­лу, а також допо­мо­же­мо зібра­ти всі доку­мен­ти, що необ­хі­дні для поча­тку видо­бу­ва­н­ня. Звер­тай­тесь, ми зав­жди на зв’яз­ку!

Перспективні корисні копалини Київщини

Будівельні піски

Будівельні піски на Київщині

Буді­вель­ні піски Київ­щи­ни мають висо­ку якість і від­по­від­а­ють стан­дар­там буді­вель­ної про­ми­сло­во­сті.

цегельно-черепичної сировини

Родовища цегельно-черепичної сировини на Київщині

В Київ­ській обла­сті роз­та­шо­ва­ні зна­чні запа­си цегель­но-чере­пи­чної сиро­ви­ни.

Каолінові глини

Каолінові глини на Київщині

У межах Київ­ської обла­сті зафі­ксо­ва­но 3 родо­ви­ща та декіль­ка деся­тків про­я­вів као­лі­ну.

Підземні води Київської області

Підземні води Київської області

Київ­ська область роз­та­шо­ва­на в межах Дні­пров­сько-Доне­цько­го арте­зі­ан­сько­го басей­ну та Укра­їн­сько­го щита