дослідно-промислової розробки
Проект дослідно-промислової розробки

Про­ект дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки

Дослі­дно-про­ми­сло­ва роз­роб­ка родо­вищ (ДПР) кори­сних копа­лин є скла­до­вою части­ною робіт з їх гео­ло­гі­чно­го вивче­н­ня із вико­ри­ста­н­ням про­ми­сло­вих засо­бів і техно­ло­гі­чних схем вилу­че­н­ня і пере­ро­бле­н­ня міне­раль­ної сиро­ви­ни.  Вона  здій­сню­є­ться  з метою уто­чне­н­ня окре­мих гір­ни­чо-гео­ло­гі­чних,  техно­ло­гі­чних та інших пара­ме­трів, необ­хі­дних для під­ра­хун­ку запа­сів кори­сних копа­лин і обґрун­ту­ва­н­ня вибо­ру раціо­наль­них мето­дів видо­бу­ва­н­ня міне­раль­ної сиро­ви­ни.

Про­ект дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки є важли­вим ета­пом впро­ва­дже­н­ня нових техно­ло­гій та роз­роб­ки про­ду­ктів. Це ком­пле­ксна про­гра­ма дослі­джень та екс­пе­ри­мен­таль­них робіт, спря­мо­ва­на на вивче­н­ня потен­ці­а­лу і пере­вір­ку ефе­ктив­но­сті нових кон­це­пцій, ідей та техно­ло­гій перед їх комер­ці­а­лі­за­ці­єю та мас­шта­бним впро­ва­дже­н­ням.

Про­ект дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки скла­да­є­ться з кіль­кох ета­пів, кожен з яких має свої зав­да­н­ня та цілі:
marker 1 Пла­ну­ва­н­ня. Визна­ча­ю­ться цілі та зав­да­н­ня про­е­кту, фор­му­лю­ю­ться гіпо­те­зи, роз­ро­бля­є­ться стра­те­гія дослі­джень та екс­пе­ри­мен­таль­них робіт. Також визна­ча­ю­ться бюджет, ресур­си, тер­мі­ни та кри­те­рії успі­шно­сті про­е­кту.
marker 1 Дослі­дже­н­ня та роз­роб­ка. На цьо­му ета­пі про­во­дя­ться нау­ко­ві дослі­дже­н­ня, ство­рю­ю­ться про­то­ти­пи, про­во­дя­ться екс­пе­ри­мен­ти та ана­лі­зу­ю­ться резуль­та­ти. Це дозво­ляє визна­чи­ти потен­ці­ал нової кон­це­пції або техно­ло­гії, вияви­ти можли­ві про­бле­ми та шля­хи їх вирі­ше­н­ня.
marker 1 Техні­чна реа­лі­за­ція. На цьо­му ета­пі здій­сню­є­ться пере­хід від про­то­ти­пів до фун­кціо­ну­ю­чих техно­ло­гій або про­ду­ктів. Роз­ро­бля­ю­ться техні­чні спе­ци­фі­ка­ції, про­во­дя­ться інже­нер­ні роз­ра­хун­ки, виро­бни­цтво та тесту­ва­н­ня.
marker 1 Впро­ва­дже­н­ня та оцін­ка. Роз­кри­ва­ю­ться всі плю­си і міну­си прийня­тих прое­кт­них рішень.
marker 1 Мас­шта­бу­ва­н­ня. Після успі­шно­го впро­ва­дже­н­ня та комер­ці­а­лі­за­ції ново­го про­ду­кту або техно­ло­гії настає етап мас­шта­бу­ва­н­ня, коли роз­ши­рю­ю­ться виро­бни­чі мас­шта­би, збіль­шу­є­ться обсяг виро­бни­цтва та роз­по­всю­дже­н­ня про­ду­кту на біль­ші рин­ки.

Про­ект дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки має вели­ке зна­че­н­ня для роз­ви­тку нових техно­ло­гій та інно­ва­цій­них про­ду­ктів. Він дозво­ляє пере­ві­ри­ти фун­кціо­наль­ність, ефе­ктив­ність та при­да­тність нових рішень перед їхнім широ­ко­мас­шта­бним впро­ва­дже­н­ням. Крім того, такий про­ект допо­ма­гає вияви­ти та вирі­ши­ти можли­ві про­бле­ми, а також забез­пе­чує роз­ви­ток нау­ко­вих та техно­ло­гі­чних ком­пе­тен­цій у від­по­від­них галу­зях. Успі­шне вико­на­н­ня про­е­кту зале­жить від коман­ди фахів­ців, які мають необ­хі­дні зна­н­ня та досвід у від­по­від­них галу­зях. Вони вико­ну­ють нау­ко­ві дослі­дже­н­ня, про­е­кту­ва­н­ня, техні­чну реа­лі­за­цію та коор­ди­ну­ють всі ета­пи про­е­кту для дося­гне­н­ня його цілей.

Про­е­кти ДПР родо­вищ кори­сних копа­лин, що роз­ві­ду­ю­ться, є скла­до­вою части­ною загаль­но­го про­е­кту гео­ло­го­ро­зві­ду­валь­них робіт (окрім про­е­ктів ДПР родо­вищ вугле­во­днів, які скла­да­ю­ться окре­мо) і скла­да­ю­ться авто­ра­ми загаль­но­го про­е­кту із залу­че­н­ням, у разі потре­би, фахів­ців зі спе­ці­а­лі­зо­ва­них прое­кт­них орга­ні­за­цій.

Роз­роб­ка про­е­ктів гео­ло­гі­чно­го вивче­н­ня, в т.ч. дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки регла­мен­ту­є­ться Нака­зом №34/М від 03 бере­зня 2003 р. Міні­стер­ства еко­ло­гії та при­ро­дних ресур­сів Укра­ї­ни «Поло­же­н­ня про поря­док орга­ні­за­ції та вико­на­н­ня дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки родо­вищ кори­сних копа­лин загаль­но­дер­жав­но­го зна­че­н­ня.» та від­бу­ва­є­ться в суво­рій від­по­від­но­сті до: marker 1 Коде­ксу Укра­ї­ни про надра;
marker 1 Пра­вил охо­ро­ни пра­ці під час роз­роб­ки родо­вищ кори­сних копа­лин від­кри­тим спосо­бом;
marker 1 Гір­ни­чо­го Зако­ну Укра­ї­ни;
marker 1 Єди­них пра­вил охо­ро­ни надр при роз­роб­ці родо­вищ кори­сних копа­лин (НПА­ОП 00.0–1.01–85);
marker 1 Інстру­кції з вико­на­н­ня мар­кшей­дер­ських робіт (НПА­ОН 74.2–5.01–85).

Про­е­кти робіт з ДПР родо­вищ кори­сних копа­лин пого­джу­ю­ться у Дер­жав­ній слу­жбі Укра­ї­ни з питань пра­ці, а також цен­траль­ним орга­ном дер­жав­ної вико­нав­чої вла­ди, який здій­снює управ­лі­н­ня в галу­зі видо­бу­ва­н­ня та пере­ро­бле­н­ня дано­го виду кори­сної копа­ли­ни, і затвер­джу­ю­ться кори­сту­ва­чем надр або замов­ни­ком робіт.

Важли­во зазна­чи­ти, що тер­мі­ни скла­да­н­ня техно­ло­гі­чної схе­ми та вико­на­н­ня про­е­кту дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки можуть варі­ю­ва­тись в зале­жно­сті від кон­кре­тних умов та осо­бли­во­стей про­е­кту. Ці тер­мі­ни можуть бути ско­ри­го­ва­ні та ада­пто­ва­ні під час вико­на­н­ня про­е­кту з ура­ху­ва­н­ням змін, вияв­ле­них на попе­ре­дніх ета­пах. Гну­чкість та ада­птив­ність в пла­ну­ван­ні та вико­нан­ні про­е­кту дозво­ля­ють досяг­ти опти­маль­них резуль­та­тів. У будь-яко­му випад­ку, вико­на­н­ня про­е­кту дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки вима­гає вели­кої ува­ги до дета­лей, точно­го пла­ну­ва­н­ня, коор­ди­на­ції робо­ти коман­ди та систе­ма­ти­чно­го моні­то­рин­гу про­гре­су про­е­кту. Це допо­ма­гає забез­пе­чи­ти успі­шне завер­ше­н­ня про­е­кту від­по­від­но до визна­че­них цілей та тер­мі­нів.

Спе­ці­а­лі­сти Інсти­ту­ту Гео­ло­гії воло­ді­ють необ­хі­дною екс­пер­ти­зою та гото­ві роз­ро­би­ти Про­ект дослі­дно-про­ми­сло­вої роз­роб­ки родо­ви­ща на най­ви­що­му техні­чно­му рів­ні та в най­ко­ро­тші тер­мі­ни. Для біль­шої дета­лі­за­ції цієї або інших послуг звер­тай­тесь за теле­фо­на­ми +38(044) 465–75-86, +38(067) 286–84-14, або пишіть на insgeoua@gmail.com

ПРОЙДЕМО РАЗОМ ШЛЯХ ВІД ІДЕЇ ДО ВИДОБУВАННЯ