Технологічна схема на підземні води
Технологічна схема на підземні води

Техно­ло­гі­чна схе­ма на під­зем­ні води

Техно­ло­гі­чна схе­ма роз­роб­ки і вико­ри­ста­н­ня при­ро­дних ресур­сів є прое­кт­ним доку­мен­том, який вста­нов­лює техні­чні мето­ди та обся­ги видо­бу­тку і вико­ри­ста­н­ня при­ро­дних під­зем­них вод, нор­ми втрат і спосо­би збе­ре­же­н­ня зазна­че­них ресур­сів при екс­плу­а­та­ції.

Техно­ло­гі­чна схе­ма на під­зем­ні води є інстру­мен­том управ­лі­н­ня під­зем­ни­ми водни­ми ресур­са­ми і має такі основ­ні цілі:

Оцін­ка водно­го балан­су. Схе­ма дозво­ляє оці­ни­ти рівень досту­пно­сті та спо­жи­ва­н­ня під­зем­них водних ресур­сів. Вона вра­хо­вує пара­ме­три, такі як витра­ти, резер­ви, попов­не­н­ня та роз­по­діл під­зем­них вод, що допо­ма­гає зро­зу­мі­ти загаль­ну гідро­ло­гі­чну ситу­а­цію в дослі­джу­ва­ній тери­то­рії.

Визна­че­н­ня опти­маль­но­го вико­ри­ста­н­ня ресур­сів від­бу­ва­є­ться за раху­нок вста­нов­ле­н­ня опти­маль­них мето­дів вико­ри­ста­н­ня під­зем­них вод у різних секто­рах, таких як питна вода, про­ми­сло­ві потре­би, сіль­ське госпо­дар­ство тощо.

Про­гно­зу­ва­н­ня впли­ву на еко­си­сте­ми Техно­ло­гі­чна схе­ма вра­хо­вує вплив вико­ри­ста­н­ня під­зем­них вод на при­ро­дні еко­си­сте­ми. Вона дозво­ляє оці­ни­ти можли­ві наслід­ки зни­же­н­ня рів­ня під­зем­них вод, дегра­да­ції водних еко­си­стем та змі­ни водно­го режи­му. Це допо­ма­гає при­йма­ти обґрун­то­ва­ні ріше­н­ня з метою збе­ре­же­н­ня при­ро­дно­го сере­до­ви­ща та біо­ло­гі­чно­го різно­ма­ні­т­тя.

Роз­роб­ка стра­те­гій збе­ре­же­н­ня та від­нов­ле­н­ня На осно­ві отри­ма­них даних та ана­лі­зу, можна роз­ро­би­ти стра­те­гії збе­ре­же­н­ня та від­нов­ле­н­ня під­зем­них водних ресур­сів. Це може вклю­ча­ти захо­ди з раціо­наль­но­го вико­ри­ста­н­ня води, впро­ва­дже­н­ня техно­ло­гій з еко­но­мії води, захист дже­рел питної води та роз­роб­ку захо­дів з від­нов­ле­н­ня дегра­до­ва­них водних еко­си­стем.

Моні­то­ринг та кон­троль Це дозво­ляє вча­сно вияв­ля­ти змі­ни в рів­ні під­зем­них вод, які можуть бути пов’я­за­ні з вико­ри­ста­н­ням води, при­ро­дни­ми факто­ра­ми або антро­по­ген­ною діяль­ні­стю. За допо­мо­гою моні­то­рин­го­вих даних можна вжи­ва­ти коре­кцій­ні захо­ди для під­трим­ки ста­біль­но­го та ефе­ктив­но­го управ­лі­н­ня водни­ми ресур­са­ми.

Про­ект роз­роб­ки це обґрун­то­ва­ні техні­чні та еко­но­мі­чно-раціо­наль­ні ріше­н­ня і ефе­ктив­ні захо­ди при екс­плу­а­та­ції родо­ви­ща водо­за­бо­ра­ми, свер­дло­ви­на­ми. Про­ект скла­да­є­ться і пого­джу­є­ться від­по­від­но вимог нор­ма­тив­них-пра­во­вих актів чин­но­го зако­но­дав­ства — Коде­ксу Укра­ї­ни «Про надра», Земель­но­го та Водно­го коде­ксів, а також зако­нів Укра­ї­ни «Про охо­ро­ну нав­ко­ли­шньо­го сере­до­ви­ща» «Про питну воду і питне водо­по­ста­ча­н­ня», «Про архі­те­ктур­ну діяль­ність», Поста­но­ва­ми кабі­не­ту Міні­стрів про «Пра­во­вий режим зон сані­тар­ної охо­ро­ни водних об’єктів», стан­дар­та­ми Дер­жав­ної гео­ло­гі­чної слу­жби, буді­вель­них норм та дер­жав­них сані­тар­них норм, щодо яко­сті під­зем­них вод і без­пе­чно­го про­ве­де­н­ня робіт.

Тер­мі­ни скла­да­н­ня та пого­дже­н­ня техно­ло­гі­чної схе­ми на під­зем­ні води можуть варі­ю­ва­ти­ся в зале­жно­сті від роз­мі­ру та скла­дно­сті про­е­кту, досту­пно­сті даних, роз­мі­рів дослі­джу­ва­ної тери­то­рії та інших факто­рів. Зазви­чай про­цес скла­да­н­ня техно­ло­гі­чної схе­ми може зайня­ти від кіль­кох міся­ців до року. Основ­ні ета­пи скла­да­н­ня техно­ло­гі­чної схе­ми на під­зем­ні води можуть вклю­ча­ти:
marker 1 Збір та ана­ліз вихі­дних даних.
marker 1 Роз­ра­ху­нок пара­ме­трів гідро­гео­ло­гі­чної систе­ми, таких як роз­мір та про­пу­скна зда­тність водо­но­сно­го гори­зон­ту, рух грун­то­вих вод тощо.
marker 1 Визна­че­н­ня пото­ків та балан­су під­зем­них вод.
marker 1 Ана­ліз впли­ву на дов­кі­л­ля.
marker 1Вибір опти­маль­них рішень та захо­дів. Це може вклю­ча­ти вста­нов­ле­н­ня режи­му вико­ри­ста­н­ня води, роз­роб­ку захо­дів з охо­ро­ни та від­нов­ле­н­ня еко­си­стем, впро­ва­дже­н­ня техно­ло­гій ефе­ктив­но­го вико­ри­ста­н­ня води та інші захо­ди.
marker 1Роз­роб­ка пла­ну впро­ва­дже­н­ня техно­ло­гі­чної схе­ми на під­зем­ні води. Цей план вклю­чає послі­дов­ність захо­дів, ресур­си, необ­хі­дні для реа­лі­за­ції техно­ло­гі­чних рішень та визна­чає від­по­від­аль­них осіб за їх вико­на­н­ня.
marker 1Після впро­ва­дже­н­ня техно­ло­гі­чної схе­ми про­во­ди­ться систе­ма­ти­чний моні­то­ринг ста­ну під­зем­них вод та еко­ло­гі­чної ситу­а­ції.

Дана схе­ма перед­ба­чає ефе­ктив­ну техно­ло­гі­чно та еко­но­мі­чно обґрун­то­ва­ну екс­плу­а­та­цію водо­за­бо­ру на пер­спе­кти­ву для збе­ре­же­н­ня які­сно­го хімі­чно­го скла­ду під­зем­них вод, охо­ро­ну родо­ви­ща від висна­же­н­ня та забру­дне­н­ня в про­це­сі бага­то­рі­чної екс­плу­а­та­ції, може бути вико­ри­ста­на, як осно­ва для обґрун­ту­ва­н­ня інве­сти­цій у будів­ни­цтво та обла­шту­ва­н­ня водо­за­бо­рів, а також їх екс­плу­а­та­цію і реа­лі­за­цію гео­ло­го-техні­чних захо­дів за допо­мо­гою суча­сних техно­ло­гій.

На осно­ві техно­ло­гі­чної схе­ми повин­ні скла­да­ти­ся:
marker 1 план від­бо­ру витрат під­зем­них вод;
marker 1 про­гра­ма режим­них спо­сте­ре­жень на водо­за­бо­рі (ділян­ки родо­ви­ща) під­зем­них вод.
Тож за допо­мо­гою техно­ло­гі­чної схе­ми затвер­джу­є­ться ста­тус водо­за­бо­ру, що вико­ри­сто­вує під­зем­ні води та від­по­від­аль­ність надро­ко­ри­сту­ва­ча про дотри­ма­н­ня нале­жно­го ста­ну про­ду­ктив­но­го водо­но­сно­го гори­зон­ту, при­ле­глих водо­но­сних гори­зон­тів, а також еко­ло­гі­чної без­пе­ки нав­ко­ли­шньо­го сере­до­ви­ща в межах тери­то­рії діяль­но­сті надро­ко­ри­сту­ва­ча. Голов­ною умо­вою без­пе­чної і ста­біль­ної роз­роб­ки водо­за­бо­ру ділян­ки родо­ви­ща під­зем­них вод – є не пере­біль­шу­ва­ти від­бір заде­кла­ро­ва­них схе­мою запа­сів.

Опти­маль­не управ­лі­н­ня під­зем­ни­ми вода­ми вима­гає ком­пле­ксно­го під­хо­ду та вико­ри­ста­н­ня спе­ці­а­лі­зо­ва­них послуг, таких як Техно­ло­гі­чна схе­ма на під­зем­ні води. Ця послу­га нада­є­ться водно­го­спо­дар­ськи­ми орга­ні­за­ці­я­ми та спе­ці­а­лі­зо­ва­ни­ми кон­сал­тин­го­ви­ми фір­ма­ми з метою раціо­наль­но­го вико­ри­ста­н­ня та охо­ро­ни під­зем­них водних ресур­сів. Одною з таких орга­ні­за­цій є Інсти­тут Гео­ло­гії гото­вий роз­ро­би­ти про­ект (техно­ло­гі­чна схе­ма) роз­роб­ки родо­ви­ща під­зем­них вод на най­ви­що­му техні­чно­му рів­ні. Для біль­шої дета­лі­за­ції цієї або інших послуг звер­тай­тесь за теле­фо­на­ми +38(044) 465–75-86, +38(067) 286–84-14, або пишіть на insgeoua@gmail.com

ПРОЙДЕМО РАЗОМ ШЛЯХ ВІД ІДЕЇ ДО ВИДОБУВАННЯ: